Akali-szóda Balatonakali


A tartalomhoz

Szódatörténelem

Történelem

A szódavíz 2004-ben elnyerte
a Garantáltan Hagyományos és Különleges termék tanúsítványát,
bekerült a Magyar Élelmiszerkönyv nemzeti értékei közé.

Hagyomány, kultúra, innováció - múlt, jelen, jövő. És mindez egy pohár vízben. Hogy milyen vízben? Szikvízben. Ki iszik ma szikvizet? - kérdezhetnék sokan. Hiszen a sokféle ízű és minőségű ásványvíz és üdítőital dömpingjében a fiatalok többsége már azt sem tudja, mi az a szikvíz.A szikvíz, és ami mögötte van, a magyar gasztronómia csodálatos fejezete . Magyarország kultuszitala volt, hiszen a jómódú polgárok éppen olyan szívesen fogyasztották, mint az egyszerű néprétegek. Ott volt a vendéglők, rendezvények, lakodalmak és háztartások asztalán. A tradicionális szódavízből és a jófajta hazai borból készített fröccs fogyasztásának sajátos kultúrája alakult ki. A szakirodalom szerint több mint 50 fajta fröccs létezik, a bor és szóda különböző arányú keveréke alapján. A szikvíz a kultúrában, írók, költők, festők műveiben is megjelent, és megőrződött. Vörösmarty Mihály híres Fóti dalától kezdve Molnár Ferenc, Krúdy Gyula, Bródy Sándor, Móra Ferenc, Márai Sándor és más kiváló író állított emléket neki, a festők közül pedig mások között Gauguin, Picasso és Dali csendéletei őrzik.

A szódavíz története
Elsőként 1767-ben Joseph Priestley elegyítette a széndioxidot a vízzel. Mivel egy sörfőzde mellett lakott megfigyelte, hogy az erjedő alkohol felett gáz lebeg. Ez a gáz kioltja az égő faforgácsot, ha a közelében gyújtja meg, s eközben a gázelegy alászáll a földre. Ebből kikövetkeztette, hogy a gáz (szén-dioxid), nehezebb a levegőnél. Otthoni laboratóriumában is előállította a „nehéz levegő”-nek nevezett gázt, majd vízben oldotta és megtapasztalta, hogy ezáltal kellemes ízű folyadék keletkezik. A angol Királyi Természettudományos Akadémia 1773-ban Prestleynek kitüntetést adományozott a szódavíz feltalálásáért.
Majd 1783-ban Jacob Schweppe, a Schweppes üdítőcsalád névadója feltalálta a mesterséges ásványvíz nagyipari előállításának módját.
Magyarországon 1826-ban Jedlik Ányos feltaláló, bencés szerzetes ért el új eredményeket, amikor a balatonfüredi ásványvizet szerette volna egy friss, mesterséges szénsavas vízzel helyettesíteni.Olyan készüléket szerkesztett, amelynek segítségével kis költséggel lehetett a vizet szén-dioxiddal elegyíteni, és 1841-ben Pest-Budán be is indított egy üzemet: ez volt Magyarországon a szódavízgyártás kezdete.
Az ő nevéhez fűződik a szikvíz nagyüzemi gyártása, vagyis a szódavíz elterjesztése, amelyet ma már hungarikumként tartunk számon.




Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenübe